0
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
بستن

تاریخچه ی مینیمال تکنو/دیپ تک

تاریخچه ی مینیمال تکنو/دیپ تک

 

مینیمال تکنو یکی از زیر مجموعه های موسیقی تکنو است که صداهای ظریف و پایین، تکنیک تکرار گروو های ایجاد شده و رشد کم تلاتم موسیقی از ویژگی های شاخص این سبک می باشد. مینیمال تکنو در اوایل دهه ی 1990 میلادی توسط موزیسین های اصلی دیترویت رابرت هود و دنیل بل پایه گذاری شد. در اوایل دهه ی 2000 واژه ی "مینیمال" معمولا برای شرح دادن یک سبک ازموسیقی تکنو استفاده می شد که این سبک برای اولین بار در آلمان و از طریق لیبل های Kompakt، Perlon، Richie Hawtin's M-nus، و تعدادی دیگر پخش می شد و عمومیت پیدا کرد. رشد و نمو این سبک، اغلب به آهنگ سازان آمریکایی با مشارکت دیترویت تکنو که "موج دوم" نام گذاری شده است نسبت داده شده است. به نقل از Derrick May: "هنگامی که اولین هنرمندان ویو(Wave) از موفقیت جهانی زود هنگام خود لذت می بردند، موسیقی تکنو الهام بخش اتاق خواب بسیاری از دی جی ها و آهنگ سازانی بود که در دیترویت بودند."

این نسل جوان شامل آهنگ سازانی همچون Richie Hawtin ،Daniel Bell ،Robert Hood ،Jeff Mills ،Carl Craig ،Kenny Larkin و Mike Banks بود. که کار تعدادی از این هنرمندان باعث بوجود آمدن توجه بیشتری روی سبک مینیمال شد. Philip Sherburne مطرح کرده است که در مینیمال تکنو دو رویکرد خاص سبکی بکار می رود: اسکلت بندی و فشرده سازی. در اسکلت بندی مینیمال تکنو، فقط عناصر اصلی به همراه تزئیناتی که به کار می روند، تنها دلیل تغییراتی هستند که در داخل موسیقی اعمال می شوند.

در مقابل فشرده سازی یک سبک از مینیمالیسم است که در آن بسیاری از صدا ها در طول زمان لایه گذاری می شوند، اما آن با کوچک ترین تغییرات ایجاد شده در عناصر همراه است. امروزه، نفوذ سبک های مینیمال موسیقی هاوس و تکنو نه تنها در کلاب ها یافت می شود بلکه به عنوان موسیقی مورد علاقه از آن نام برده می شود. محدوده سرعت یک موسیقی مینیمال تکنو بین 125 تا 130 ضرب در دقیقه می باشد. Richie HawtinBpm128 را به عنوان سرعت مطلوب پیشنهاد می کند.

در ابتدای دوره آغاز سبک مینیمال تکنو، در اکثر ترک ها صدای درام ماشین های رولند TR-808 یا TR-909 شنیده می شود. که امروزه هنوز هم از آنها در مینیمال تکنو استفاده می شود. در مقابل مینیمال هاوس، مینیمال تکنو هیاهوی کمتری دارد و بجای بیس های عمیق در آن بیشتر روی فرکانس های میانی تمرکز می شود.

منبع  دی جی سنتر ایران(هرگونه کپی برداری متن پیگرد قانونی دارد.)

نظر خود را ارسال کنید