0
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
بستن

4 ویژگی منحصر به فرد Ableton Live

4 ویژگی منحصر به فرد Ableton Live

 

این مقاله در مورد چند ویژگی Ableton Live می باشد که جز برگ برنده ی این DAW محبوب به شمار می آیند. من عاشق ایبلتون هستم و کاملا از آن استفاده می کنم، در حالی که ممکن است برخی تنظیمات عمیق تری که در دیگر DAW ها موجود است را نداشته باشد، اما پس از انتشار نسخه ی شماره 9 آن من هر ابزاری که برای ساخت 99% موسیقی نیاز داشتم را در اختیار داشتم.

البته ایبلتون ویژگی های منحصر به فرد دیگری را دارد که در هیچ DAW دیگری وجود ندارد، و من قصد دارم تا چهار مورد از ویژگی های مورد علاقه ام از Live را به اشتراک بگذارم و امیدورام شما هم بتوانید ایده های خود را در Ableton به عنوان یک برنامه ی کامل جدید پیاده سازی کنید.

1-قفسه ها (Racks)

قفسه ها یکی از ویژگی های مخصوص ایبلتون می باشد. بهترین راه برای شرح قفسه در ایبلتون این است که تصور کنید یک زنجیره از سینت سایزر، اکولایزر، تاخیر، ریورب و افکت Flanger را داشته باشید و حالا بخواهید همه ی آنها را در یک دستگاه به صورت گروه در بیاورید. 

2-مپ کردن MIDI و KEY

من می خواهم برای نحوه ی استفاده از برخی از ویژگی های ایبلتون از کلمه ی آسان استفاده کنم، اما این کلمه واقعا بهترین توصیف برای شرح دادن بسیاری از ویژگی های این نرم افزار می باشد. مپ کردن MIDI و Key به طرز کاملا پیش پا افتاده ای ساده می باشد. شما فقط با انتخاب کلید مپ کردن، می توانید هر پارامتری که می خواهید را انتخاب کرده و با فشار دادن یک کلید یا ارسال پیام MIDI آن را مپ کنید. این کار واقعا آسان است. و عملا به شما اجازه می دهد تا هر پارامتری که در لایو در دسترس است را از طریق یک کنترولر MIDI یا ساختن یک کلید سفارشی برای دستورات سریع، کنترل کنید. 

3-صدا به MIDI

هنگامی که لایو 9 در سال 2012 منتشر شد تبدیل صدا به MIDI یکی از بزرگترین ویژگی های آن بود که توجهات را جلب خود کرد. این ایده دارای 3 الگوریتم متفاوت است: درام، ملودی و هارمونی. با استفاده از اینها شما می توانید فایل های صوتی خود را به فایل های MIDI تبدیل کنید! تا آن را ویرایش کنید و صدا ها را تغییر دهید. با توجه به طرز کار الگوریتمی این ویژگی شما نمی توانید درام های خیلی شلوغ را به یک فایل MIDI خیلی خوب تبدیل کنید و باید توانایی تشخیص صدا های در حال پخش را هم داشته باشید. 

4-Max for Live

ایبلتون لایو با ارائه ی Max for Live بسیار بیشتر از قبل قابلیت تنظیم و ایجاد صدا های جدید را آسان کرد که بیشتر اعتبار آن برای افراد و برنامه نویسان بزرگ Cycling 74 و سازندگان Max/MSP می باشد. Max/MSP یک زبان برنامه نویسی است که برای موسیقی و رسانه ها طراحی شده است. Max برنامه ی مورد علاقه ی بسیاری از موسیقیدانان سبک الکترونیک در 20 سال گذشته بوده است. Max for Live نیز یک شکل از همان Max می باشد که توسط Ableton خریداری شده و در داخل خود Live اجرا می شود و به شما اجازه می دهد تا از API لایو برای کنترل لایو استفاده کنید.

منبع: دی جی سنتر، هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

نظر خود را ارسال کنید