0
شما محصولی در سبد خرید ندارید.
بستن

DAW چه نوع نرم افزاری است؟

DAW چه نوع نرم افزاری است؟

واژه ی DAW مخفف کلمات Digita Audio Workstation می باشد. DAW یک نرم افزار شبیه ساز محیط استودیو می باشد. محیطی که در آن امکان ضبط صدا، میکس و مستر کردن، چیدمان کلیپ ها، ارنج MIDI های نواخته شده و ... بسیاری از کارهای دیگر وجود دارد.
شما می توانید در این نرم افزار ها موسیقی خود را از صفر تا 100 تولید کرده و آنها را به صورت مجازی و دیجیتال تنظیم کنید. تلاش های اولیه در ایستگاه های کاری صوتی دیجیتال در دهه های 1970 و 1980 با محدودیت هایی نظیر قیمت بالای ذخیره سازی و پردازش بسیار سریع و سرعت دیسک مواجه شد. در سال 1978، کمپانی Soundstream (که یکی از اولین ضبط کننده های صوتی دیجیتالی قابل فروش را در سال 1977 ساخته بود) نرم‌افزار Digital Editing System را تولید کرده بود که می توانست اولین ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW) با استفاده از برخی از سخت افزار های رایج فعلی آن زمان باشد.
سیستم ویرایش دیجیتال، همانطور که Soundstream آن را نامیده بود، شامل یک کامپیوتر کوچک DEC PDP-11/60 بود که یک بسته نرم افزاری سفارشی به نام DAP (پردازنده صوتی دیجیتال)، یک درایو هارد دیسک Braegen  14 اینچی، و یک اسیلوسکوپ برای نمایش موج های صوتی برای ویرایش آنها و یک ترمینال نمایشگر ویدئویی برای کنترل سیستم بود.
در اواخر دهه 1980، تعدادی از کامپیوتر های در سطح مصرف کننده مانند MSX (Yamaha CX5M)، Apple Macintosh، Atari ST و Commodore Amiga شروع به بالا بردن و تقویت نیروی خود برای پشتیبانی کردن و اجرای نرم افزار های ویرایش صدای دیجیتال کردند.
اکنون DAW ها پیشرفت های بسیاری کرده اند و برای مثال نرم افزار هایی نظیر Ableton Live، Cubase، FL Studio و Reason مورد استفاده ترین های موجود بوده و تقریبا امکان هر نوع ویرایش و اعمال صوتی در آنها گنجانده شده است. به اصطلاح به DAW ها نرم افزار میزبان نیز گفته می شود به این دلیل که آنها میزبان هر نوع VST، پلاگین و افکت یا ساز و سمپلی برای نواختن و استفاده آنها در ترک می باشند.

نظر خود را ارسال کنید